TEKLİF FORMU

Kişisel Verilere İlişkin Onay

sıcak iş takım çelikleri

Sıcak İş Takım Çelikleri: Özellikleri ve Kullanım Alanları

13 May 2022

Sıcak iş takım çelikleri, yüksek sıcaklıklarda mukavemet, aşınma direnci ve tokluk gerektiren uygulamalar için kullanılır. Termal döngüye veya ısı kontrol direncine dayanma yeteneği de gereklidir.

Sıcak iş takım çelikleri, 480 ila 760°C gibi yüksek sıcaklıklarda metallerin şekillendirilmesi, kesilmesi ve zımbalanması gibi işlemleri gerçekleştiren üretim birimlerinde hakim olan yüksek aşınma, ısı ve basınç koşullarına dayanabilme özelliği gösteren çeliklerdir. Bu çelikler 540°C’ye kadar aşınma direncine sahiptir. Konvansiyonel sıcak iş çeliklerinde, kırmızı sertlik için kullanılan temel elementlere göre gruplar üçe ayrılır; böylece çelikler krom, tungsten veya molibden türleri olarak sınıflandırılır.

Sıcak iş takım çelikleri H grubu çelikler olarak adlandırılır ve diğer alaşım elementleri olarak vanadyum, molibden ve tungsten ile birlikte %0,35 ila %0,45 karbon, %6 ila %25 krom içerirler. Tungsten, yüksek sıcaklık dayanımı, tokluğu ve tane büyümesine karşı direnci nedeniyle öncelikle sıcak şekillendirme takım çeliklerinde kullanılır.

Genel Bakış

Bu tür servis koşullarına dayanabilmesi için, kırmızı sertlik ve tavlama veya çekme işlemi ile yumuşamaya karşı yüksek direnç, sıcak iş çeliklerinin temel kriterleridir. Bu sıcak iş takımları ailesinde, kullanımdaki termal şok miktarı son derece önemlidir. Delmede karşılaşılan gibi işlemlerde sıcaklık yüksek ve temas süresi uzundur.

Bu nedenle, tavlama yoluyla yumuşamayı önlemek için, her delme işlemi arasında takım yüzü soğutulmalıdır. En yoğun ısıtma en uç yüzeyde olduğundan, bu döngüsel ısıtma ve soğutma, yüzey tabakasını genişletme ve daraltma etkisine sahiptir. Böyle bir hizmete dayanmak için, çeliğin hizmette karşılaşılan tüm sıcaklık aralığı boyunca çok sünek olması gerekir; aksi takdirde aletin yüzeyi ısı kontrolleri geliştirir.

Özellikleri

Sıcak iş takım çelikleri, ısı direncini artıran yüksek alaşım içeriğine sahiptir. Yüksek alaşım içeriği ayrıca tungsten çeliklerini kırılgan ve su soğutma işlemi için uygunsuz hale getirir. Sıcak iş takım çelikleri kırılması, kullanımdan önce çalışma sıcaklıklarına önceden ısıtılmaları halinde azaltılabilir.

Sıcak İş Takım Çelikleri İçin Ölçeklemeyi Azaltmak

Sıcak iş takım çelikleri yağda veya sıcak tuzda söndürülerek ölçekleme azaltılabilir. Sıcak iş takım çeliği, hava ile sertleştirildiğinde bozulmaya karşı dirençlidir ve kromlu sıcak iş çeliklerine göre daha yüksek sertleşme sıcaklığına sahiptir.

Sıcak İş Takım Çeliği Seçimi

Sıcak iş takım çelikleri şekillendirme işleminin özel koşullarına göre seçilmelidir. Genel olarak, demir dışı alaşımların oluşturulması daha düşük sıcaklıklar gerektirir ve bu nedenle daha geniş bir takım malzemesi seçimine izin verir.

Sıcak İş Takım Çelikleri ve Öne Çıkan Nitelikler

Sıcak iş takım çelikleri ile yapılan takımlar, yalnızca kullanıldıklarında sürekli yüksek sıcaklıklara maruz kalmazlar, aynı zamanda takım yüzeylerinin işlenecek malzemelerle temas ettiği yerlerde meydana gelen dalgalı termik yüklere de maruz kalırlar.

Aşınma veya darbeden kaynaklanan aşınma ile birlikte bu termik yükler, sıcak iş takım çelikleri için çok özel gereksinimler oluşturur. Temel talepler; yüksek tavlama direnci, sıcaklık dayanımı, termal şok direnci, yüksek sıcaklık tokluğu ve aşınma direncidir.

Verimlilik ve Üretkenlik

Optimum düzeyde operasyonel verimlilik ve yüksek üretkenlik sağlamak için yüksek kaliteli sıcak iş takım çelikleri kullanılması zorunludur. Sıcak iş takım çeliğinin işlevselliği, kimyasal bileşimi, üretim sırasında uygulanan teknoloji ve ardından gelen ısıl işlem ile tanımlanır.

Genel olarak, sıcak iş çelikleri orta ve yüksek alaşımlı tiptedir ve çoğu nispeten düşük karbon içeriğine sahiptir (%0,25 ila %0,6). Sıcak iş çelikleri aşağıdaki fiziksel özelliklere sahip olmalıdır:

  1. Çalışma sıcaklığında deformasyona karşı direnç.
  2. Şok direnci.
  3. Çalışma sıcaklığında aşınma direnci.
  4. Isıl işlem deformasyonuna karşı direnç.
  5. Isı kontrolüne karşı direnç.
  6. Tavlanmış durumda iyi işlenebilirlik.

Sıcak İş Takım Çelikleri ve Kullanım Alanları

Takım çeliklerinin önemi, genel olarak yaygın olarak algılananın çok ötesine uzanır. Çevremizde bulunan ve her gün karşılaştığımız nesnelerin neredeyse tamamı, takım çelikleri yardımıyla üretilir. Sıcak iş takım çelikleri için uygulama yelpazesi geniştir ve üretilen takımlar çok çeşitli alanlarda kullanılır.

Sıcak iş takım çelikleri, demir ve demir dışındaki metallerden yapılan iş parçaları ile birlikte alaşım türevlerinin yüksek sıcaklıklarda sıcak şekillendirilmesine yardımcı olur. Ekstrüzyon, basınçlı döküm ve damla dövme gibi işlemler ile birlikte cam ve tüp imal edilirken kullanılırlar.

Ürünlerimiz ve takım çelikleri hakkında detaylı bilgi ve teklif talebinde bulunmak için bize ulaşabilirsiniz.

Birbirinden Harika İçeriklerimiz

Bunlara da Göz Atın!