TEKLİF FORMU

Kişisel Verilere İlişkin Onay

soğuk iş takım çelikleri

Soğuk İş Takım Çelikleri: Özellikleri ve Kullanım Alanları

9 May 2022

Soğuk iş takım çelikleri, daha az miktarda manganez, tungsten, molibden ve krom içeren yüksek karbonlu çeliklerdir. İyi boyutsal stabiliteye ve sertleşebilirliğe sahiptirler.

Soğuk iş takım çelikleri düşük sıcaklıklardaki malzemeleri kesmek veya şekillendirmek için kullanılan çeliklerdir. Bu grup, yüksek sertleşebilirlik ve aşınma direncine ve ortalama tokluğa ve ısıyla yumuşama direncine sahiptir. Sertleştirme sırasında minimum bozulma gerektiren daha büyük parçaların veya parçaların üretiminde kullanılırlar. Soğuk iş takım çelikleri üç alt gruba ayrılır:

 • Havada sertleşen çelikler
 • Yüksek karbonlu, yüksek kromlu çelikler
 • Yağda sertleşen çelikler

Genel Bakış

Soğuk iş takım çelikleri, nispeten düşük alaşımlı tungsten, manganez, krom ve molibden ilaveleri içeren esasen yüksek karbonlu çeliklerdir. Bu alaşım ilaveleri sertleşebilirliği artırarak yağın W serisine göre daha az bozulma ile söndürülmesine izin verir. Bunlar nispeten ucuz çeliklerdir ve yüksek karbon içerikleri kısa süreli uygulamalar için yeterli aşınma direnci sağlar. Her türlü kesme ve şekillendirme kalıpları, mastarlar, pensler vb. için kullanılır.

Soğuk iş takım çelikleri aşınmaya karşı çok daha fazla dirençlidirler ve daha yüksek darbe direncine, düşük deformasyon eğilimine, oksidasyona karşı yüksek dirence, termal yorgunluğa ve bükülmeye karşı dirence sahiptirler. Soğuk iş takım çelikleri parça kesmeye uygundur, bazı kaliteler soğuk işleme ve plastik işleme, soğuk kalıplar, kalıplar için kesiciler, pnömatik aletler ve keskiler ve sürüklemeler için uygundur.

Yağda sertleştirme: O serisi

Soğuk iş takım çelikleri arasında yer alan bu seri, bir O1 tipi, bir O2 tipi, bir O6 tipi ve bir O7 tipi içerir. Bu gruptaki tüm çelikler tipik olarak 800 °C’de sertleştirilir, yağda su verilir ve ardından < 200 °C’de temperlenir.

Havada sertleştirme: A serisi

Modern hava ile sertleşen çelikler, yüksek krom içeriği nedeniyle ısıl işlem sırasında düşük bozulma ile karakterize edilir. İşlenebilirlikleri iyidir ve aşınma direnci ve tokluk dengesine sahiptirler.

Yüksek karbon-krom: D serisi

Başlangıçta D2, D3, D6 ve D7 tiplerini içeren soğuk iş sınıfı takım çeliklerinin D serisi, %10 ila %13 arasında krom içerir (bu alışılmadık derecede yüksektir). Bu çelikler 425 °C sıcaklığa kadar sertliklerini korurlar.

Soğuk iş takım çelikleri için yaygın uygulamalar arasında dövme kalıpları, kalıp döküm kalıp blokları ve çekme kalıpları bulunur. Yüksek krom içeriği nedeniyle, belirli D tipi takım çelikleri genellikle paslanmaz veya yarı paslanmaz olarak kabul edilir, ancak krom ve karbon bileşenlerinin çoğunun karbür olarak çökelmesi nedeniyle korozyon dirençleri çok sınırlıdır.

Soğuk İş Takım Çelikleri Kullanılan Uygulama Örnekleri

Soğuk iş takım çelikleri kullanılan uygulamaları aşağıdaki gibidir:

 • Kesme bıçakları, çekme kalıpları, damgalama kalıpları, madeni para basma aletleri ve parlatma aletleri.
 • Kırpma, kesme, flanşlama, çekme ve kalıp ve zımba şekillendirme.
 • İyi boyutsal kararlılık ve aşınma direnci özellikleri elde etmek için makine bileşenleri ve mastarları.
 • Kesme ve delme kalıpları, şekillendirme ve bantlama ruloları, makaslar, mandreller, torna tezgahları, raybalar, broşlar, diş açma kalıpları, kılavuzlar ve tırtıl açma aletleri.
 • Vida endüstrisinde tel kesme, haddeleme, tekerlek, vida kalıpları ve çekme kalıpları, çelik boru endüstrisinde tekerlek şekillendirme kalıpları.

Soğuk İş Takım Çelikleri Özellikleri

Soğuk iş takım çelikleri yüksek aşınma direncine sahiptirler ve yaklaşık 205 ila 260°C (400 ila 500°F) arasında yumuşatılabilirler. Bu çelikler %0.25 molibden içerir. Molibden ilavesi, çeliklerin sertleşebilirliğini artırmaya yardımcı olur. Tavlanmış durumda karbür ve ferrit içerirler. Tavlamadan sonra karbonun yaklaşık %0.20’si serbest grafit olarak bulunacaktır.

Soğuk İş Takım Çeliği Kalite Seçimi

Soğuk iş takım çelikleri grubunda, birçok üretici, özel gereksinimleri karşılamak üzere ayarlanmış bileşim çelikleri pazarlar. Kuşkusuz bu grup çelikler, alet imalatında kullanılan en büyük tonajlar arasında sınıflandırılabilir. Bunun nedeni en ucuzu olmasıdır, ısıl işlemde ve kısa süreli uygulamada yüksek derecede bozulma olmaması gerçekten rakip olamaz.

Doğru kaliteyi seçmek, aletin kullanım koşullarına bağlıdır: Kullanılan işlemlere ve karşılaşılan gerilimlere bağlı olarak aşağıdaki dört ana özellik arasındaki uzlaşmadan yola çıkılır:

 • İşlenebilirlik
 • Aşınma direnci
 • Dökülmeye, çatlamaya ve kırılmaya karşı direnç
 • Bozulmaya ve batmaya karşı direnç

Daha fazlası ve teklif talebinde bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Soğuk iş takım çeliği ihtiyaçlarınız için >

Birbirinden Harika İçeriklerimiz

Bunlara da Göz Atın!