TEKLİF FORMU

Kişisel Verilere İlişkin Onay

plastik kalıp çelikleri

Plastik Kalıp Çelikleri: 3 Başlıkta Özellikleri ve Kullanım Alanları

16 May 2022

Plastik kalıp çelikleri için geliştirilme ile ilgili gereklilik, mühendislik plastikleri alanındaki sürekli büyüyen faaliyet, yeni ve düşük maaliyetli, yüksek performanslı çeliklere olan ihtiyaç sonucunda doğmuştur.

Mühendislik plastikleri alanındaki sürekli büyüyen faaliyet, yeni düşük maliyetli, yüksek performanslı plastik kalıp çelikleri ile ilgili gelişmelere neden oldu. Aslında, büyük plastik bileşenlerin üretilmesi gerektiğinde, plastik kalıp çelikleri bazı çeliklerin ön sertleştirmesinden elde edildiği gibi, düşük kırılma tokluğu ve oldukça homojen olmayan mikro yapılar sergiler. Plastik kalıp çelikleri aşağıdaki özelliklerle tanımlanabilir:

 • Sertlik (37 ila 41 HRC), reçine ürünleri için hassas kalıplamanın yüksek kaliteli seri üretimini destekleyebilir.
 • Üstün tokluk ve mükemmel kaynaklanabilirlik, yeni ürünler geliştirirken sorunları azaltabilir.
 • Yüksek hızda mükemmel yüksek ilerlemeli işlenebilirlik ve sabit ayna cilası özelliği, çalışma verimliliğini artırabilir ve enerji ve maliyet tasarrufu sağlayabilir.

Genel Bakış

Önceden sertleştirilmiş plastik kalıp çelikleri, plastik için kalıp imalatında yaygın olarak kullanılır. Bu çelikler 30/40 HRC’ye kadar su verilmiş ve temperlenmiş olduğundan, daha sonra doğrudan plastik için kalıba üretildiğinden, ısıl işlemden kaynaklanan kalıbın deformasyonu ve çatlaması daha sonra önlenebilir. Ancak bu tür çeliğin işlenmesi bazen zordur ve bu tür kalıp çeliğinin iyi işlenebilirliği standart olarak talep edilir.

Standart Gereklilikler

Standart gereksinimleri karşılamanın bir yolu, çeliğe bir otomat elemanı eklemektir. Ancak bu yöntem uygulanabilir değildir. Örneğin, kükürt eklenirse, plastik ürünün yüzey kalitesi bozulabilir çünkü çelikte büyük miktarda sülfür toplayan alan kalıbın aşındırma özelliğini bozar. Selenyum, tellür, bizmut veya zirkonyum gibi pahalı elementler eklenirse maliyet artar ve eğer kurşun eklenirse, çevresel etki çok büyük olacaktır.

Öne Çıkan Özellikler

Gerekli standartları karşılamak adına kullanılabilecek diğer bir yol, çelik ürünlerde metalik olmayan inklüzyonun bileşimini, morfolojisini ve plastisitesini hassas bir şekilde kontrol etmektir. Çelik üretimi sırasında bileşim düzenlemesinin inklüzyon çökeltme üzerindeki güçlü etkisi uzun yıllardır bilinir. Plastik kalıp çelikleri karakteristik olarak birçok önemli özelliğe sahiptir:

 • Aşınma Direnci
 • Korozyon Direnci
 • Ayna Cilalanabilirlik
 • Yüzey İşlenebilirliği

Plastik Kalıp Çelikleri İçin Gereksinimler ve Uygulamalar

Ayna cilalanabilirlik, iyileştirilmiş termal iletkenlik, yüksek düzeyde tokluk ve sertlik, çok iyi korozyon direnci, işlenebilirlik, en yüksek taleplere sahip plastik kalıp çelikleri için yeni çelik kaliteleri için tipik gereksinimlerdir.

Yeni bir takım çeliği kompozisyonu tasarlamak yeterli değildir, optimal üretim rotası da çok önemlidir. Modern geliştirme araçları ve modern üretim yöntemleri, tipik uygulamaları için optimize edilmiş yeni çelik kalitelerinin tasarlanmasına olanak tanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Plastik kalıp çelikleri; enjeksiyon, ekstrüzyon, şişirme ve çeşitli presleme teknikleri ile şekillendirmede kullanılan takım çelikleridir. Çelik seçiminde üründen ve dolayısıyla kalıptan beklenen yüzey parlaklığı, yüzey özellikleri, kalıp çeliğinin işlenebilirliği, kaynaklanabilirliği ve parlatılabilirliği dikkate alınmalıdır.

Modern plastik ürünler, kullanımda farklı talepleri karşılamalı ve farklı koşullar altında performans göstermelidir. Plastikler bazı talepleri kendileri karşılayabilir, ancak mükemmel cilalı yüzey veya yapılandırılmış yüzey gibi diğerleri kalıptan ve dolayısıyla kalıp için kullanılan çelikten etkilenir. Modern gereklilikleri karşılayan plastik kalıp çelikleri aşağıdaki uygulamalar için kullanılabilir:

 • Plastik Kalıp Sanayi
 • Kalıp Çerçeveleri
 • Takım Tezgahı
 • Mühendislik Döküm Sanayi
 • Kalıp Parçaları
 • Preform Kalıpları

Plastik Kalıp Çelikleri İçin Seçim Aşaması

Genel olarak konuşursak, çelik ne kadar sert olursa, o kadar fazla çaba ve harcama yapılır ve maliyet de o kadar yüksek olur. Önceden daha pahalı olmalarına rağmen, daha sert çelik kalıplar önemli ölçüde daha uzun süre dayanır ve daha yüksek kaliteli parçaları daha tutarlı bir şekilde döndürür.

Paslanmaz çelik, korozyona, oyuklaşmaya ve aşınmaya karşı dirençli olduğu ve aynı zamanda pürüzsüz yüzeyleri desteklediği için genellikle tercih edilen kalıp malzemesidir. Bununla birlikte, maksimum korozyon direnci için, kalıp çeliği, içine enjekte edilen plastik enjeksiyon kalıplama malzemelerine uygun olacak şekilde seçilmelidir. Plastik takım çelikleri seçilirken aşağıdaki kriterler dikkate alınır.

 1. Korozyon direnci
 2. Aşınma Direnci
 3. Parlatılabilirlik
 4. İşlenebilirlik
 5. Boyutsal kararlılık
 6. Erozyon işlemi
 7. Termal iletkenlik
 8. Nitrürleme, yüzey sertleştirme
 9. Model uygulamaları
 10. Kaynaklanabilirlik

Plastik kalıp çelikleri ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgi almak ve teklif talebinde bulunmak için sitemizin sağ üst köşesinde bulunan “Teklif İste” butonunu kullanabilir, bize eposta atabilir ya da direkt olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Birbirinden Harika İçeriklerimiz

Bunlara da Göz Atın!