TEKLİF FORMU

Kişisel Verilere İlişkin Onay

Yüksek Sıcaklıkta Çalışan Metal Parçalar

Yüksek Sıcaklıkta Çalışan Mekanik Parçalar İçin Kullanılan 5 Alaşım Maddesi

22 Oca 2022

Yüksek sıcaklıkta çalışan mekanik parçalar için uygun metaller arıyorsanız, ihtiyacınız olan tüm bilgiler burada! Farklı sektörlerde mekanik işler için doğru türde malzeme üretmek, özel prosedürler gerektirir. Bazıları yüksek basınçlı kalıplamadan geçmek zorundayken, diğerleri istenen ürünü üretmek için yüksek sıcaklıklarda eritmeyi gerektirir. Tüm bu özelliklerin bir kısmını bir metalde veya daha fazlasında bulabilirsiniz. Alaşımlar daha yüksek ısı direnci sergiler ve mekanik parçaların üretiminde yaygın olarak kullanılır.

Yüksek Sıcaklıkta Çalışan Mekanik Parçalar İçin Üretimde Kullanılan Metaller

Bazı mekanik parçaların üretimi, içinde bulundukları işlemlere göre yüksek sıcaklıklara dayanabilen metaller gerektirir. Mekanik parçaların imalatında bakır, demir ve paslanmaz çelikler yaygın olarak kullanılırken, aşağıdaki metaller yüksek sıcaklıkta çalışan mekanik parçalar için uygundur:

  • Nikel
  • Paslanmaz Çelikler
  • Krom
  • Titanyum
  • Molibden
  • Tungsten

Nikel

Nikel, paslanmaz çelikte ve daha fazla alaşımda, mekanik parçaların üretiminde onları daha güçlü hale getirmek için kullanılır. Özellikle yüksek sıcaklıkta çalışan mekanik parçalar için en uygun maddelerden birisidir. Aşırı sıcaklıklara maruz kalma, ısıya ve darbeye dayanabilecek bir malzeme gerektirir. Nikel alaşımları genellikle gaz türbinlerinin üretiminde, uçak parçalarının üretiminde, havacılık ve savunma sanayi sektörlerindeki diğer uygulamalarda kullanılır. Nikelin bu tür malzemelerin üretiminde kullanılması, çekme mukavemeti ve korozyon direncinden kaynaklanmaktadır.

Paslanmaz Çelikler

Paslanmaz çelikler, aynı zamanda, ısıya ve korozyona dayanıklı özelliklerinden dolayı havacılık endüstrisinde ve savunma sanayinde kullanılan yaygın metallerden biridir. Nikel ve Molibden gibi farklı kalınlıktaki diğer metallerle birlikte demir ve kromdan oluşur. Çeliğin mukavemetini ve sünekliğini yüksek sıcaklıkta tutması kolaydır. Ayrıca kazan, buhar türbini ve borulama sistemlerinin üretiminde de kullanılmaktadır.

Krom

Yüksek sıcaklıkta çalışan mekanik parçalar için kullanılan maddelerden birisidir. Krom, titanyum ve paslanmaz çelikte mukavemetlerini artırmak için kullanılan başka bir alaşım maddesidir. Krom, farklı endüstrilerde kullanılan daha güçlü metaller oluşturmak için genellikle diğer alaşımlarla eşleştirilir. Kırılganlık, sertlik, korozyon direnci gibi özelliklere sahiptir ve kaplamalarda kullanılır. Diğer uygulamalar, otomotiv ve inşaat endüstrilerini içerir. Krom, Croalloy, Chrome ve CrMo gibi Molibden ile kombinasyon halinde kullanılır.

Titanyum

Titanyum ve titanyum alaşımları, yüksek sıcaklıklara dayanabildikleri için Yüksek Sıcaklıkta Çalışan Mekanik Parçalar için üretimde kullanılmaktadır. Titanyum, metaller arasında en yüksek ağırlık oranına sahiptir ve askeri, havacılık ve denizcilik endüstrilerinde mekanik parçaların imalatında kolaylıkla kullanılmaktadır. Yüksek yorulma, yüksek sıcaklık ve korozyon direnci, hidrolik sistemler, iniş takımları ve denizcilik ekipmanları için uygun hale getirir. Titanyum 600 derece sıcaklığa kadar dayanabilir ve ısıdan ve kimyasallardan etkilenmez. Ayrıca, iyi bir üretilebilirlik ve kaynaklanabilirliğe sahiptir.

Molibden

Molibden, diğerlerine kıyasla uygun maliyetli bir kırılma metalidir ve alaşımların ısı direncini ve esnekliğini artıran yüksek derecede stabilite ve mukavemete sahiptir. Mukavemeti artırmanın yanı sıra, o metalin ısı direncini, tokluğunu ve sertleşebilirliğini de arttırır. Molibdenin süneklik ve yumuşaklık gibi özellikleri, sertliği artırmaya yardımcı olduğu için özel makineler ve savunma sanayi için doğru seçim olmasını sağlar.

Tungsten

Tungsten, diğer alaşımlı metallerle birlikte oldukça kullanışlı bir metaldir. 1650°C’de en yüksek gerilme mukavemeti ile birlikte en yüksek erime noktasına sahiptir. Yüksek sıcaklıklarda çalışan mekanik parçalar için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Diğer malzemelerle birleştirilmediğinde camdan daha kırılgandır. Bununla birlikte, alaşımlandığında aşırı sıcaklıklara dayanacak yüksek mukavemetli ekipman üretmek için kullanılır ve en düşük buhar basıncına ve en düşük termal genleşme katsayısına sahiptir.

Metallerin Isı Direncini Etkileyen Faktörler

Her metal, alaşım oluşturmak üzere birleştirildiğinde kendine özgü özelliklere sahiptir. Yüksek sıcaklıklarda çalışan mekanik parçalar üretimi için bir alaşıma karar verirken, aradığınız özellikleri kontrol etmelisiniz. Ancak mekanik parçalar için ısıya dayanıklı bir malzeme seçerken süneklik ve dayanıklılık gibi diğer özellikleri de göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Yüksek sıcaklıklarda çalışan mekanik parçalar için metal alaşımı seçerken aramanız gereken diğer özellikler şunlardır:

  • Oksidasyona karşı direnç
  • Korozyon direnci
  • Metalin metalurjik kararlılığı
  • Alaşımın belirli bir sıcaklıktaki mekanik özellikleri

Sıkça Sorulan Sorular

Alaşım bileşimi sıcaklıkla değişir mi?

Elastisite modülü, yüksek sıcaklıkta elastisiteden daha yüksek stabiliteye ve yüksek sıcaklıklarda daha düşük akma ve çekme mukavemetine sahiptir.

Hangi malzemeler yüksek sıcaklık olarak kabul edilir?

500°C ve üzeri sıcaklıklara dayanabilen alaşımlara yüksek sıcaklık alaşımları denir. Genellikle aşırı sıcaklıklara dayanması gereken ekipman ve parçaların imalatında kullanılırlar.

Hangi yüksek ısıya dayanıklı alaşımlar en yaygın olarak kullanılır?

En yaygın olarak kullanılan ısıya dayanıklı alaşımlar Nikel, Krom ve Demir içerirken Nikel, Krom ve Kobalt bazlı alaşımlar daha az kullanılır.

Yüksek sıcaklık uygulamaları için neden Titanyum alaşımları tercih edilir?

Titanyum, yüksek mukavemet-yoğunluk oranına sahiptir. Bu da onu yüksek sıcaklık uygulamalarının üretimi için uygun bir alaşım haline getirir.

Sonuç

Yüksek sıcaklıkta çalışan mekanik parçalar ararken, yüksek sıcaklığa dayanabilen ve diğer metalleri yüksek sıcaklığa dayanıklı hale getiren alaşımları göz önünde bulundurmayı unutmayın. Süneklik ve çekme mukavemeti gibi diğer özellikleri arayın. Tüm bu özellikler, korozyon direnci ile birleştiğinde ihtiyacınız olan doğru metal seçimini oluşturur.

Yüksek sıcaklıkta çalışan mekanik parçalar hakkındaki yazımızı burada sonlandırıyoruz. Umarız, aklınızdaki bütün sorulara cevap verebilmişizdir. Eğer ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize iletişim adreslerimizden kolayca ulaşabilirsiniz!

Birbirinden Harika İçeriklerimiz

Bunlara da Göz Atın!