TEKLİF FORMU

Kişisel Verilere İlişkin Onay

takım çeliği

Size En Uygun Hangisi: Sıcak İş Takım Çeliği ve Soğuk İş Takım Çeliği Karşılaştırması

30 Oca 2022

Sıcak iş takım çeliği vs soğuk iş takım çeliği, nasıl seçilir? Her türlü iş için neden bu kadar çok farklı araç olduğunu hiç düşündünüz mü? Neden her şeyi kesmek için aynı aleti kullanmıyoruz?

Cevap, her malzemenin kesmek vs. için belirli bir malzemeye ihtiyaç duyması ve diğerinin aynı hassasiyet seviyesine ulaşmayabileceğidir. Çelikten alet üretmek için işinize en uygun ve doğru çeliği seçmenizi gerektirir. İş takım çeliği seçiminde gerekli eylemi gerçekleştirebilmeniz için malzemeyi seçerken hassasiyet ve özen gerektirir.

Takım Çeliği Çeşitleri

iş takım çeliği çeşitleri

Takım çeliği türleri arasında seçim yapmadan önce mevcut seçenekler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Seçenekler ve bunların amaçlandığı araçları bilmeyene kadar; doğru seçeneği seçemeyebilirsiniz.

 • Sıcak iş takım çeliği – Aşınma, ısı ve basınç içeren işlemler için
 • Soğuk iş takım çeliği – Isıtma gerektirmeyen kullanım için
 • Suda sertleşen takım çeliği – Düşük sertliğe sahiptirler ve ahşap işleme aletleri ve çatal bıçak takımı için kullanılırlar.
 • Yüksek hızlı takım çeliği – Matkaplar ve kesiciler gibi yüksek hızlı kesme aletleri için
 • Darbeye dayanıklı takım çeliği – Çekiç gibi darbeye maruz kalması gerekebilecek aletler için
 • Özel amaçlı takım çeliği

Çelik malzemelerde yukarıda saydığımız aletlerin hepsini ihtiyacınıza ve işlevinize göre kullanabilirsiniz. Size uygun olanı bulmak için sıcak iş takım çeliği ve soğuk iş takım çeliği hakkında detaylı bilgi verelim.

Sıcak İş Takım Çeliği

sıcak iş takım çeliği

Sıcak iş takım çelikleri, ısı içeren işlemlerde yer alan takımların imalatında kullanılır. Genellikle demir dışı metal ve demir parçaları ile alaşım türevlerinin yüksek sıcaklıklarda kesme dışı üretiminde kullanılır. Üretim süreci, 700 °C’ye kadar yüksek sıcaklıklar etrafında döner. Sıcak iş takım çeliği olarak, imalat sırasında herhangi bir yapısal değişiklik olmamasını sağlamak için, ısıya karşı yüksek dirençli metaller kullanılır.

Sıcak iş takım çelikleri, üretilecek malzeme ile temas ettiklerinde sürekli aşınma ve stres yaşarlar. Bu işlemlerde yüksek sıcaklıkların kullanılması nedeniyle çelik, sıcaklığa dayanıklı, aşınmaya dayanıklı, termal şok ve yüksek sıcaklık tokluğuna sahip olmalıdır.

Artıları

 • Şoka dayanıklı
 • Isı kontrolüne dayanıklı
 • Isıl işlem deformasyona dayanıklı
 • Üretim sıcaklığında deformasyona dayanıklı
 • İyi işlenebilirlik

Eksileri

 • Aletlerin üretimi için yüksek sıcaklıklar gerektirir
 • Düşük kaliteli çelikte aşınma ve yıpranma meydana gelebilir

Soğuk İş Takım Çeliği

soğuk iş takım çeliği

Soğuk iş takım çeliği tipik olarak takım yüzey sıcaklığının 260 °C’nin üzerine çıkmadığı soğuk iş uygulamalarında kullanılan işlerde kullanılır. Bununla birlikte, standart tokluğa, aşınmaya, aşınma direncine ve ısıyla yumuşama direncine de dayanıklıdırlar. İşlemler sırasında yüksek aşınma ve aşınmaya uğramayan daha büyük parçaların işlenmesinde kullanılırlar.

Soğuk iş takım çelikleri üç tiptir (havada sertleşen çelik, yağda sertleşen çelik ve yüksek karbonlu yüksek kromlu çelik). Makaslar, delici kalıplar, plastik kalıplar, mastarlar, kılavuzlar vb. malzemeler üretmek için kullanılırlar. İmalatta yüksek sıcaklık ihtiyacının olmaması nispeten daha basit imalat koşulları sağlar.

Artıları

 • Düşük alaşım ilaveli soğuk iş takım çelikleri
 • Düşük maliyetli
 • Aşınmaya dayanıklı

Eksileri

 • Yüksek aşındırıcılığa sahip aletler için uygun değildir

Sıcak iş takım çeliği vs Soğuk iş takım çeliği – Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Her iki tür takım çeliğinin farklı kullanımları hakkında konuştuğumuz için, benzersizliklerinin sıcaklıktan daha fazlası olduğunu bilmeye değer. Aradaki farkı daha da netleştirmek için kompozisyonlarından ve uygulamalarından bahsedelim.

Takım Çeliği TürüSıcak İş Takım ÇelikleriSoğuk İş Takım Çelikleri
Çalışma Sıcaklığı100°C – 200°C350°C – 700°C
Karbon İçeriğiOrta karbon içeriği (%0.3 ~ %0.6)Yüksek karbon içeriği (%1.45~2.30)
Kimyasal KompozisyonKrom
Manganez
Silisyum
Nikel
Tungsten
Molibden
Vanadyum
Krom
Molibden
Vanadyum
ÖzellikleriIsı İletkenliği
Kırmızı Sertlik
Yüksek sertleşebilirlik
Aşınma direnci
UygulamalarDökümKarartma kalıbı
Bükme kalıbı
Soğuk ekstrüzyon kalıbı
Takım Çeliği Kodları“H” serisi(H13)“A”, “O”, “D” serisi

Sıcak İş Takım Çeliği ya da Soğuk İş Takım Çeliği, Size Hangisi Daha Uygun?

Farklı türler hakkında her şeyi bilmiyorsanız, doğru takım çeliğini bulmak zor olabilir. İmalat araçları konusunda doğru kararı vermek için, bu amaca (ve size) uygun mükemmel çeliği seçmelisiniz. Sıcak ve soğuk iş takım çelikleri arasında seçim yapmak, esas olarak imalat sıcaklığına ve üretilecek ürünün amacına bağlıdır. Her ikisi hakkında da detaylı bilgi sahibi olduğunuzda, doğru olanı seçmek kolaylık sağlar.

Sonuç

İmalat yapmak için çelik ararken, yüksek hız ve darbeye dayanıklı takım çelikleri dışında sıcak iş takım çelikleri ve soğuk iş takım çelikleri en yaygın seçenekler arasındadır. Her ikisinin de farklı üretim amaçları için değişen özelliklere sahip artıları ve eksileri vardır. Sıcak iş takım çeliği 350°C ile 700°C arasında değişen yüksek sıcaklıklarda çalışır, soğuk iş takım çeliği ise 200°C ve 400°C gibi düşük sıcaklıklar için idealdir. Her ikisi de farklı kalıp ve döküm imalatında kullanılır.

Sıcak iş takım çeliği ve soğuk iş takım çeliğini ayrıntılı olarak anlamak, ihtiyacınıza uygun olanı seçmenizi sağlar. Hala seçeceğiniz takım çeliğinden emin değilseniz, tüm karmaşıklıklarda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Daha fazla bilgiyi bize ulaşarak alabilirsiniz. Tüm ihtiyaçlarınıza yönelik Aydınlar Makina Metal’in harika ekibi size en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Birbirinden Harika İçeriklerimiz

Bunlara da Göz Atın!