TEKLİF FORMU

Kişisel Verilere İlişkin Onay

paslanmaz çelik nedir

Paslanmaz Çelik Nedir?

5 Nis 2022

Paslanmaz çelik bir demir ve karbon alaşımıdır. Bu doğrultuda paslanmaz çelikler en az %10,5 krom, %1,2’den az karbon ve diğer alaşım elementleri içeren bir yapıdadır.

Paslanmaz çelik içeriğinde korozyon direnci ve mekanik özellikleri, nikel, molibden, titanyum, niyobyum, manganez vb. gibi diğer elementler eklenerek daha da geliştirilebilir. Oksijen ile temas halinde malzemenin yüzeyinde bir krom oksit tabakası oluşur. Bu pasif katman onu korur ve kendini onarma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir.

Bu çelik yüzde 100 geri dönüştürülebilir bir metaldir. Sterilize edilmesi kolaydır ve birçok uygulamada kullanılır. Aslında her insan paslanmaz çelikten mamul ürünlerle günlük olarak etkileşime giriyor. İster mutfakta, ister yolda, ister muayenehanede, ister binalarımızda paslanmaz çelik mamullerine rastlamak çok kolay. Bugün, bu çok yönlü metalin bazı ortak özelliklerini, ürünlerini ve uygulamalarını ele alacağız.

Bu çelik, mattan parlağa, fırçalanmış ve kazınmış dahil olmak üzere çok çeşitli yüzey kaplamalarına sahiptir. Kabartmalı veya renkli olabilir, bu da paslanmaz çeliği benzersiz ve estetik bir malzeme haline getirir. İmalatçılar ve mimarlar tarafından genellikle iç tasarım ve mobilyalar inşa etmek için kullanılır.

Mekanik Özellikleri

Diğer malzemelerle karşılaştırıldığında, paslanmaz çelik ortam sıcaklıklarında güçlü mekanik özelliklere sahiptir, sonuç olarak bir çeliktir. Özellikle süneklik, elastikiyet ve sertliği bir araya getirerek zor metal şekillendirme modlarında (derin damgalama, düz bükme, ekstrüzyon vb.) kullanılmasını sağlarken ağır aşınmaya (sürtünme, aşınma, darbe, elastikiyet vb.) direnç sunar). Ayrıca, hem düşük hem de yüksek sıcaklıklarda iyi mekanik davranış sunar.

Ateşe Direnç

Paslanmaz çelik, 800°C’nin üzerinde kritik bir sıcaklığa sahip olan yapısal uygulamalarda kullanıldığında tüm metalik malzemelerin en iyi yangın direncine sahiptir. Bu tür çelikler, toksik duman yayma özelliği olmadan yangına dayanıklılık açısından A2s1d0 olarak derecelendirilmiştir.

Korozyon Direnci

Minimum %10.5 krom içeriği ile paslanmaz çelikler kromun hava veya sudan gelen oksijenle reaksiyonu yoluyla yüzeyde doğal olarak oluşan pasif bir krom oksit tabakası tarafından sürekli olarak korunur.

Bu tür çeliklerin kullanımında yüzey çizilirse kendini yeniler. Bu özellik, bu çeliklere korozyon direncini verir. Bu nedenle yedek eklemler ve yapay kalçalar gibi çoğu cerrahi implant, paslanmaz çelikten ve ayrıca kırık kemikleri onarmak için paslanmaz çelik pimler ve plakalar gibi bazı birleştirme ekipmanlarından yapılır.

Temizlenebilirlik

Bu çelik türleri temiz ve steril ortamlarda kolay temizlenebilir olması ve kolay aşınmaması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu nedenle paslanmaz çelik cerrahi ve dişçilik aletleri de dahil olmak üzere çok çeşitli tıbbi ekipmanların üretiminde kullanılır.

Bu tür çelik eşyaların temizlenmesi kolaydır, normal temizlik ürünleri (deterjanlar, sabun tozları) yeterlidir ve yüzeye zarar vermez. Ayrıca sık ve etkili yıkama gerektiren dekorasyon ve pişirme gereçlerinin gereksinimlerini tam olarak karşılar.

Geri Dönüşüm

Paslanmaz çelik, mükemmel bir “yeşil malzeme”dir ve sonsuz şekilde geri dönüştürülebilir. İnşaat sektöründe fiili toparlanma oranı %100’e yakındır. Su gibi elementlerle temas ettiğinde çevresel olarak nötrdür ve inerttir ve bileşimlerini değiştirebilecek bileşikleri sızdırmaz.

Bu nitelikler, paslanmaz çeliği çatılar, cepheler, yağmur suyu geri kazanım sistemleri ve evsel su boruları gibi olumsuz hava koşullarına maruz kalan bina uygulamaları için ideal hale getirir. Paslanmaz çeliğin uzun ömrü, sürdürülebilir inşaat gereksinimlerini karşılar ve etkili montaj, kurulum ve düşük bakım, kullanıcıya rakipsiz bir hizmet ömrü garanti eder.

Paslanmaz Çelik Ürünleri Ve Uygulamaları

Paslanmaz çelik 1930’larda Ford tarafından konsept otomobillerini üretmek için otomotive tanıtıldı. O zamandan beri egzoz sistemleri, ızgaralar ve trimler gibi çeşitli otomotiv parçalarının üretiminde kullanılıyor. Gelişen teknoloji ile bu çelik türü, üreticiler tarafından yapısal bileşenler yapmak adına tercih ediliyor.

Bu tür çelikler çoğu zaman çeliğin benzersiz özelliklerinin yanı sıra korozyona karşı direnç gerektiren uygulamalar için kullanılır. Bu alaşımın bobinler, levhalar, levhalar, çubuklar, teller ve borular halinde öğütüldüğünü göreceksiniz. Çoğu zaman şu alanlarda kullanım tercih edilir:

  • Mutfak kullanımları: Mutfak lavaboları, çatal bıçak takımı, tencere
  • Cerrahi Aletler ve Tıbbi Ekipmanlar: Hemostatlar cerrahi implantlar, geçici kronlar (diş hekimliği)
  • Mimari: Köprüler, anıtlar ve heykeller, havaalanları
  • Otomotiv Ve Havacılık Uygulamaları: Oto gövdeleri, vagonlar ve uçaklar

Paslanmaz çelik ürün yelpazemiz hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilir, ya da sağ üst köşede bulunan teklif iste butonu ile teklif talebinde bulunabilirsiniz.

Birbirinden Harika İçeriklerimiz

Bunlara da Göz Atın!