TEKLİF FORMU

Kişisel Verilere İlişkin Onay

Yaylık Çelik Sac: Özellikleri ve Kullanım Alanları

10 Mar 2022

Yaylık çelik sac birçok makine için kullanılan bir metaldir. Çelik alaşımları en yaygın olarak kullanılan yay malzemeleridir. En popüler alaşımlar arasında yüksek karbonlu (gitar telleri için kullanılan müzik teli gibi), yağda sertleştirilmiş düşük karbonlu, krom silikon, krom vanadyum ve paslanmaz çelik bulunur.

Yaygın olarak tavlanmış yay çeliği olarak adlandırılan yay çeliği, “genel kullanım” çeliği olarak bilinir. Bu metal malzeme için geniş bir kullanım ve uygulama yelpazesi olması nedeniyle, Aydınlar Makina Metal birden fazla yay çeliği ürünü sunar.

Yay çeliğinin yüksek akma mukavemeti ile esnek olduğu bilinir. Şekillendirme ve ısıl işlem sonrası benzersiz bir yeteneğe sahiptir.  Bu fiziksel özellikler, yay çeliğinin genel kullanım çeliği olmasını sağlar.

Susuz Çelik Ürünleri

CK 60 olarak da bilinen C60 kalite susuz çelik sac metaller maksimum 6mm kalınlık olmak üzere yay halkaları, akslar, miller, yassı yaylar ve makaralar gibi aşınmaya karşı dayanıklılık gösteren ağır hizmet parçalarında karşımıza çıkar. Tavlanmıştır, bununla birlikte kesilme ve işlenme açısından kolaylık sunan bir yaylık çelik sac ürünüdür.

Bir diğer adı CK 67 olan C67 susuz çelik sac ise yaylık çelik sac ürünleri arasında en çok kullanılan saclardandır. Beyaz eşyadan otomotiv sektörüne, inşaattan elektroniğe dek birçok sektörde CK 67 sac ürününe rastlamak mümkündür. CK 67, birçok sektörde alet çeliği olarak kullanılır.

51CrV4 kalite susuz yaylık çelik sac ise tavlamaya karşı düşük bir hassasiyete sahip olmakla birlikte yine otomotiv sektörü başta olmak üzere sanayi sektörlerinin vazgeçilmez parçaları arasında yer alır. 300 dereceye kadar yüksek sıcaklıkta çalışabilme özelliği mevcuttur.

Sulu Çelik Ürünleri

CK75 kalite yaylık çelik sac düşük sertleşme kapasiteli bir üründür. Saat yaylarında, şerit ve levha biçiminde taş kesmek için kullanılan testerelerde kullanılır. Aynı zamanda beyaz eşya sektöründe ve otomotiv sektöründe sıklıkla görülen bir parçadır. CK75 kalite yaylık çelik sac ürünleri kaynak yapmaya uygun değildir. Ancak temper gevrekliğine dayanıklı bir metal olarak bilinir.

Yaylık çelik sac ürünlerinden bir diğeri olan 301 kalite paslanmaz yaylık çelik bant asit tanklarından pompa parçalarına, gıda ve kimya endüstrilerinde kullanılan makine yaylarına dek birçok alanda sıklıkla kullanımdadır. Elektrik ve elektronik alanlarında, beyaz eşyalarda ve nihai otomotiv ürünlerinde, aynı zamanda gıda alanında 301 kalite yaylık çelik sac kullanımı yaygındır.

Yaylık Çelik Sac Kullanımı

Genel kullanım çeliği olarak yaylık çelik sac çok çeşitli ticari uygulamalara sahiptir. Yaylar, rondelalar, testere bıçakları, kilit açıcılar, antenler, şerit metreler, sarmal yaylar ve araç süspansiyon gibi nesnelerin imalatında kullanılan yaygın bir malzemedir.

Yaylık çelik sac kullanımı ağır sanayi makinelerinde ise fren yayları, fırça yayları, kafes kelepçe yayları, temas yayları, diyaframlar, disk yaylar, kubbe yayları, menteşe yayları, manyetik olmayan yaylar gibi birçok farklı alanda karşımıza çıkar. Bunlar dışında elektrikli ve elektronik bileşenler ve cihazlar için yaylar, motorlu aletler ve kompresörler için yaylar, nükleer uygulamalar için yaylar, sıkıştırma yayları, gergi yayları, burulma yayları gibi işlemler için de yaylık çelik sac kullanılır.

Ayrıca çim biçme makinesi parçaları, küçük uçakların iniş takımları ve araç helezon yayları oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Aydınlar Makina Metal, yaylık çelik sac da dahil olmak üzere çeşitli kalitelerde tavlanmış yay çeliği üretir ve her türlü gereksinimi karşılayacak boyut ve miktarlar sunar.

Akma Mukavemeti

Akma mukavemeti terimi, bir malzemenin önemli ölçüde bükülmeye veya bükülmeye dayanma ve deforme olmadan orijinal şekline dönme yeteneğini ifade eder. Yaylık çelik sac alaşımları genellikle bileşimlerinde silikon içerir ve akma mukavemetini artırmak için dökümden sonra sertleştirilir ve soğuk haddelenir. Yay çeliği ürünleri genellikle tel olarak soğuk çekilir veya yassı stoktan delinir.

Yaylık çelik sac alaşımları, herhangi bir bozulma olmaksızın önemli bükülme veya bükme kuvvetlerine dayanabilmenin benzersiz özelliğine sahiptir. Bu çelik alaşımlarından yapılan ürünler sürekli olarak bükülebilir, sıkıştırılabilir, uzatılabilir ve herhangi bir deformasyona uğramadan orijinal şekillerine geri dönerler. Bu özellik, yüksek akma dayanımı olarak tanımlanır ve çelik alaşımının özel bileşiminin ve sertleşmesinin sonucudur.

Ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve teklif talebinde bulunmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Birbirinden Harika İçeriklerimiz

Bunlara da Göz Atın!