TEKLİF FORMU

Kişisel Verilere İlişkin Onay

pirinç mamulleri

Pirinç Mamulleri: Özellikleri ve Kullanım Alanları

21 Mar 2022

Pirinç mamulleri esas olarak bakır ve çinkodan yapılmış bir alaşımdır. Bakır ve çinko oranları, birçok farklı türde pirinç elde etmek için değiştirilir.

Temel modern pirinç mamulleri %67 bakır ve %33 çinko içerir.  Bununla birlikte, bakır miktarı ağırlıkça %55 ila %95 arasında değişebilir ve çinko miktarı %5 ila %45 arasında değişir. Kurşun genellikle pirince yaklaşık %2 konsantrasyonda eklenir. Kurşun ilavesi, pirincin işlenebilirliğini artırır.

Bununla birlikte, nispeten düşük toplam kurşun konsantrasyonu içeren pirinçte bile kurşun sızıntısı sıklıkla meydana gelir. Pirinç mamulleri kullanım alanları arasında müzik aletleri, ateşli silah kartuşu muhafazası, radyatörler, mimari kaplamalar, borular, vidalar ve dekoratif öğeler bulunur.

Pirinç Mamulleri ve Genel Özellikler

Pirinç mamulleri genellikle parlak altın bir görünüme sahiptir, ancak kırmızımsı altın veya gümüşi beyaz da olabilir. Daha yüksek oranda bakır, pembe bir ton verirken, daha fazla çinko alaşımın gümüş görünmesini sağlar.

  • Pirinç mamulleri bronz veya çinkodan daha yüksek dövülebilirliğe sahiptir.
  • Pirinç, müzik aletlerinde kullanıma uygun arzu edilen akustik özelliklere sahiptir.
  • Metal düşük sürtünme sergiler.
  • Pirinç mamulleri düşük kıvılcım çıkma ihtimalinin gerekli olduğu durumlarda kullanılabilen yumuşak bir metaldir.
  • Alaşım nispeten düşük bir erime noktasına sahiptir.
  • İyi bir ısı iletkenidir.
  • Pirinç mamulleri tuzlu sudan kaynaklanan galvanik korozyon dahil olmak üzere korozyona karşı dayanıklıdır.
  • Pirinçin dökümü kolaydır.
  • Pirinç mamulleri ferromanyetik değildir. Diğer şeylerin yanı sıra bu, geri dönüşüm için diğer metallerden ayrılmayı kolaylaştırır.

Pirinç Mamulleri Üretimi

Pirinç mamulleri çoğunlukla bakır hurdalarından ve çinko külçelerinden üretilir. Hurda bakır, safsızlıklarına göre seçilir, çünkü gereken tam pirinç derecesini üretmek için bazı ek elementler istenir. Eritildikten sonra, üretilen pirincin derecesine uygun bir oranda çinko eklenir. Çinko kaybının buharlaşması için hala bir miktar izin verilir.

Bu noktada, istenen alaşımı oluşturmak için karışıma kurşun, alüminyum, silikon veya arsenik gibi diğer ek metaller eklenir. Erimiş alaşım hazır olduğunda, büyük levhalar veya kütükler halinde katılaştığı kalıplara dökülür. Bu levhalar, ısıtılmış metalin bir kalıptan itilmesini veya sıcak dövmeyi içeren sıcak ekstrüzyon yoluyla doğrudan teller, borular ve tüpler halinde işlenebilir.

Pirinç ve Bronzun Kompozisyonu, Renk ve Öne Çıkan Özellikleri

Pirinç ve bronz benzer görünebilir, ancak bunlar iki farklı alaşımdır. Pirinç, bakır ve çinko alaşımıdır. Genellikle kurşun içerir. Demir, manganez, alüminyum, silikon veya diğer elementleri içerebilir. Bronz ise çoğunlukla kalaylı, ancak bazen manganez, fosfor, silikon ve alüminyum dahil olmak üzere diğer elementlerle bakır alaşımıdır.

Pirinç ve Bronzun Renk ve Diğer Özellikler Açısından Karşılaştırılması

Pirinç; altın sarısı, kırmızımsı altın veya gümüş renklerindedir. Ancak bronz, genellikle kırmızımsı kahverengidir ve pirinç kadar parlak değildir. Pirinç; bakır veya çinkodan daha fazla dövülebilir özelliktedir. Çelik kadar sert değildir ve korozyona dayanıklıdır. Amonyak maruziyeti stres çatlamasına neden olabilir. Düşük erime noktası ile dikkat çeker.

Bronz, birçok çelikten daha iyi ısı ve elektrik iletkenidir. Korozyona dayanıklıdır. Gevrek ve sert olmakla birlikte yorgunluğa direnir. Genellikle pirinçten biraz daha yüksek bir erime noktasına sahiptir.

Pirinç ve Bronzun Kullanım Alanları

Pirinç; müzik aletleri, sıhhi tesisat, dekorasyon, düşük sürtünmeli uygulamalar (örn. valfler, kilitler), patlayıcıların çevresinde kullanılan aletler ve bağlantı parçalarında kullanılır. Bronz ise heykeller, çanlar ve ziller, aynalar ve reflektörler, gemi donanımları, batık parçalar, yaylar, elektrik bağlantıları gibi farklı noktalarda kullanılır. Kullanım alanları da göz önüne alındığında pirinç ve bronzun birçok farklılığının bulunduğu söylenebilir.

Adına Göre Pirinç Mamulleri Bileşimini Belirleme

Pirinç mamulleri için yaygın olarak kullanılan isimler yanıltıcı olabilir, bu nedenle metaller ve alaşımlar için Birleşik Numaralandırma Sistemi, metalin bileşimini bilmenin ve uygulamalarını tahmin etmenin en iyi yoludur. Ayrım konusunda kritik bir öneme sahip olan bu konu hayati rol oynar. Örneğin C harfi, pirincin bir bakır alaşımı olduğunu gösterir.

İsimlendirme sürecinde harften sonra beş rakam gelir. Mekanik şekillendirmeye uygun dövme pirinçler 1 ila 7 ile başlar. Kalıplanmış erimiş metalden oluşturulabilen döküm pirinçler 8 veya 9 ile gösterilir. Bu kodlama sistemi tüm metaller için kullanılır, ayrıca pirinç mamulleri tanımlamasında da önemli bir yere sahiptir.

Pirinç mamüllerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için Pirinç sayfamızı ziyaret edebilir ya da direkt olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Birbirinden Harika İçeriklerimiz

Bunlara da Göz Atın!