TEKLİF FORMU

Kişisel Verilere İlişkin Onay

pirinç levha rehberi

Pirinç Levha Rehberi

2 Ağu 2022

Pirinç levha, basit bileşimi ve oyulabilme özelliği nedeniyle işaret ve levhalar oluşturmak için popüler bir seçenektir. 

Pirinç levha, çelik veya demir levhalara harika bir alternatiftir. Hafiftir, bu nedenle ağırlık yapmaz. Dayanıklıdır, bu nedenle boya veya çizik olmaz. Diğer metallerden elde edemeyeceğiniz güzel bir parlaklığa sahiptir. Ve kurulumu kolaydır: Sadece vidalayarak kullanabilirsiniz!

Pirinç plakalar, yıllar boyunca çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Genellikle duvarlarda veya kapılardaki hasarı kapatmak için kullanılırlar veya kendi başlarına dekoratif bir unsur olarak kullanılabilirler.

Pirinç Alaşımları

İnsanların sıklıkla kullanmayı düşündüğü bir pirinç alaşımı türü, içinde kurşun bulunandır. Bu aslında bu metalin işlenmesini ve işlenmesini kolaylaştırır. Kurşun, küçük konsantrasyonlarda bile toksik olarak kabul edildiğinden, bazı şirketler onun yerine silikon kullanmaya başladı. Bu, pirinçle birleştirildiğinde kurşunla aynı etkiyi verir.

Bu kombinasyonlardan elde edilen metal, genellikle birçok kullanım için ideal olan altın bir metal ile sonuçlanır. Altın rengi ne kadar derin olursa, bakır içeriğinin o kadar yüksek olduğu bilinmelidir. Üretilen metaldeki bakır ve çinko oranlarının farklı oranlarda farklı pirinç türleri oluşturduğu ve bu farklı çeşitlerin kendi kullanım alanlarının olduğu da bilinmelidir.

Alfa Pirinç

Örneğin, bir pirinç levha %65 veya daha yüksek bakır içeriğine ve %35 veya daha düşük çinko içeriğine sahipse, alfa pirinç olarak adlandırılan şey ortaya çıkar. Bu pirinç çeşidi soğukta çalışabileceğiniz tip olup, damgalama, dövme, presleme ve benzeri işlemler kullanılarak markalanabilir. Bunun nedeni, bu özel pirinç türünün çok dövülebilir olmasıdır.

Alfa-Beta, Beta Pirinç ve Beyaz Pirinç

Bugün piyasada bulacağınız diğer ana pirinç türleri arasında Alfa-beta pirinç (%65’e kadar bakır ve %35’e kadar çinko içerir), Beta pirinç (%55’e kadar bakır ve %35’e kadar çinko içerir) ve beyaz pirinç bulunur. Alfa-beta ve beta pirinç, yalnızca sıcakken etkili bir şekilde işlenebilen alaşımlardır ve ikincisi döküm için daha uygundur. Beyaz pirinç ise genel bronz kullanımları için oldukça kırılgan olarak kabul edilir.

Pirinç Alaşımları İçin Çeşitli Varyantlar

Pirinç alaşımları ile çalışacaksanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda varyant olduğunu göreceksiniz. Seçtiğiniz şeyin böyle bir metal için sahip olduğunuz kullanım şekline uygun olduğundan emin olmalısınız. Örneğin, metal isim plakası deniz suyuna ve benzeri maddelere maruz bırakmayı düşündüğünüzde, alüminyum veya kalay ilavesiyle yapılmış alaşımlardan yapılmış pirinç plakaları seçmeniz iyi olabilir. 

Aynı zamanda daha sert olan benzer bir alaşım türü istiyorsanız, içinde biraz demir olan bir alaşım sizin için en iyisi olabilir. Dekoratif ihtiyaçlarınız için daha parlak altın rengine sahip bir dizi pirinç çeşidi ve pirinç plakalar arasından seçim yapabilirsiniz. Kırmızımsı bir renk tonu olan pirinç için, kırmızı pirinç (tabanca olarak da bilinir) en iyi seçeneğiniz olabilir.

Pirinç Levha Kullanım Alanları

Pirinç plaka kullanımları sonsuzdur. Hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilirler. Evinizin, ofisinizin ve hatta bahçenizin iç mekanlarını süslemek için kullanılabilirler. Sevdiklerinize hediye olarak da kullanabilirsiniz. Pirinç levha, ne için kullanmak istediğinize bağlı olarak seçebileceğiniz farklı tasarım ve boyutlarda mevcuttur.

Pirinç levhalar, küçükten büyüğe çok çeşitli uygulamalar için kullanılır. Örneğin pirinç levhalar, yapının veya içeriğinin su hasarını önlemek için binaların dışına yerleştirildikleri inşaat projelerinde sıklıkla tercih edilir. Ayrıca borular ve birbirleriyle temas ettiklerinde sorun yaratabilecek diğer malzemeler arasında koruyucu bariyer olarak kullanılabilecekleri sıhhi tesisat sistemlerinde de kullanılırlar.

Madencilik ve İmalat İçin Pirinç Levha

Pirinç levha, madencilik ve imalat gibi diğer endüstrilerde de kullanılır. Madencilikte, çalışanların gaz sızıntıları veya patlamalar gibi güvenlik sorunları hakkında endişelenmeden alanlara girebilmeleri için plastik kaplama veya kauçuk contalara alternatif olarak kullanılabilirler. 

İmalat ortamlarında, çalışanların kullanım sırasında sürtünme nedeniyle elektrik kıvılcımları oluşturabilecek makinelerin (matkaplar gibi) çevresinde çalışırken statik elektrik çarpması konusunda endişelenmelerine gerek kalmaması için yanıcı malzemeler ve elektrik telleri arasında koruyucu bir tabaka olarak kullanılabilirler.

Pirinç Levhaları Harika Yapan Doğal Nitelikler

Pirinç ve pirinç plakaların tümü, bakır ve çinko olmak üzere iki metalin bir kombinasyonu ile yapılır ve bu ikisi bir araya geldiğinde, altın rengi nedeniyle korozyona dayanıklı, dövülebilir ve çok dekoratif bir alaşım oluşturur. 

Ayrıca akustik nitelikleriyle de bilinir, bu da onu tuba, trompet ve korno gibi enstrümanların yapımında kullanım için ideal kılar. Pirinç ayrıca bir dizi başka kullanım için de harikadır ve alaşıma başka hangi metalin karıştırıldığına bağlı olarak, dayanıklılık ve ilave toklukla da övünebilir.

Pirinç Levha: Genel Nitelikler

Pirinç alaşımları içerisine biraz alüminyum karıştırıldığında, artan korozyon direnci ve kendi kendini iyileştirdiği söylenen sert bir yüzey tabakasının eklenmesiyle çok dayanıklı bir metal elde edersiniz. 

Aynı şey, deniz suyu hasarına karşı direncini artırsa da, kalay infüzyonu alan pirinç için de söylenebilir. Manganez ve demir gibi bu metale yapılan diğer ilaveler de pirincin dayanıklılığını ve aşınma ve yıpranmaya karşı direncini artırmaya yardımcı olabilir.

Popüler Pirinç Çeşitleri

Uzun yıllar pirincin özelliklerini araştırdıktan sonra, her biri bir veya iki endüstriye fayda sağlayan 20’den fazla farklı pirinç türü yaratıldı. İşte bunların en popülerlerinden bazıları. 

Admiralty Pirinç

Bu alfa-beta pirinçte yalnızca yüzde 30 çinko bulunur ve bu da onu korozyona karşı son derece dirençli kılar. Çinkosuzlaşmaya karşı direncini artırmak için çok az miktarda kalay eklenir. 

Alüminyum Pirinç

Bu pirinç türü yüzde 77 bakır, yüzde 20 çinko ve yüzde 2 alüminyum içerir. Alüminyumun varlığı, bu pirinci birçok türde korozyona karşı son derece dayanıklı hale getirir. Alüminyum pirincin, ısı eşanjörleri ve kondansatörler gibi aşırı ısı ve nem içeren uygulamalar için sıklıkla kullanılması şaşırtıcı değildir. 

Kartuş Pirinç

Bu pirinç tipinin adı, mühimmat kartuşları yapmak olan asıl amacından türetilmiştir. Kartuş pirinçler, yaygın pirinçlerle birlikte mevcut en popüler pirinç türleridir. Alfa sınıflandırması için standart gereksinim olan yaklaşık yüzde 70 bakır ve yüzde 30 çinko içerirler. 

Yüksek Pirinç

Bu pirinç tipinin adındaki “yüksek”, basın yüksek gerilme mukavemetini ifade eder. Yüzde 65 bakır ve yüzde 35 çinko içeren yüksek pirinç, güçlü gerilimlere dayanacak kadar yumuşaklık ve sertliğe sahiptir. Bu nedenle civata, vida ve perçin yapımında bu pirinç türü tercih edilir. 

Yaldız Metal

Pirinç levha kullanımlarının mevcut tüm versiyonları arasında, şaşırtıcı bir şekilde yüzde 95 bakır ve sadece yüzde 5 çinko içeren bu en yumuşak olanıdır. Bu, metalin neredeyse saf bakır gibi görünmesini sağlar, kırmızımsı ve esnektir. 

Kurşunlu Pirinç

Elektronik ve endüstriyel alandaki üreticiler, işlenebilirliği yüksek metaller için sürekli bir arayış içindedir. Şans eseri, pirince kurşun eklemenin, pirincin tatmin edici bir yüzeyle kesilmesini kolaylaştırdığını buldular. 

Deniz Pirinç

Admirality pirinci gibi, deniz pirinci de son derece yüksek bir korozyon direncine sahiptir ve tatlı sudan on kat daha aşındırıcı olduğu bilinen tuzlu suya uzun süre maruz kalmaya bile dayanmasını sağlar. Bu, deniz pirincini çoğu denizcilik uygulaması için mükemmel bir seçim haline getirir.

Pirinç Levha Kullanmanın Avantajları 

Ticari olarak temin edilebilen pirinç levha seçeneklerinin çok çeşitli olması, pek çok endüstride yüksek oranda talep edildiğinin kanıtıdır ve hepsi de bol miktarda faydalı özellikleri sayesindedir. Projelerinizden herhangi biri için pirinç malzemeleri kullanmadan önce bilmeniz gereken pirinç avantajlarından bazıları şunlardır: 

Dayanıklılık 

Hem bakır hem de çinko demir dışı metallerdir ve alaşıma eklenen diğer elementler de çoğunlukla demir dışıdır. Bir araya geldiklerinde ortaya çıkan alaşımın oksidasyon yoluyla korozyona uğramaması da doğaldır. Pirinç kolayca kararsa da bu sadece parlaklığını etkiler, performansını ve dayanıklılığını etkilemez. 

Anti-Bakteriyel Özellik

Pirinç levha içerisindeki bakır molekülleri, tek hücreli organizmalarda belirli bir protein türüne saldıran ve bu süreçte onları anında öldüren iyonlar üretebilir. Bu, pirinç ve diğer bakır bazlı metalleri su filtreleme ve sanitasyon sistemleri için mükemmel bir malzeme yapar. Tuvaletler, mutfak lavaboları ve evdeki zararlı mikroplar için üreme alanı sağlayan diğer alanlar için bile uygundurlar.

Estetik

Saf bakır ve bronzdan farklı olarak pirinç oldukça çekici bir görünüme sahiptir. Doğal rengi altına çok benzer, bu nedenle binalarda sıklıkla aksesuar ve dekoratif unsur olarak kullanılır. Pirinç levha ararken, doğru ürünleri seçebilmeniz ve doğru tedarikçiyi bulabilmeniz için bu önemli gerçekleri bilmeniz gerekir. Aydınlar Makine Metal bu biçimdeki konularda kullanıcılarına daima rehberlik eder. Onlarca yıllık deneyime sahip Aydınlar Makine Metal gibi saygın tedarikçiler, bir pirinç levha tedarikçisi için en iyi seçeneğinizdir.

Pirinç levha stoklarımız hakkında daha fazla bilgi almak ve ihtiyacınız olan pirinç levha ebatları için bize ulaşarak teklif talebinde bulunabilirsiniz!

Birbirinden Harika İçeriklerimiz

Bunlara da Göz Atın!

420 Paslanmaz Çelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

420 Paslanmaz Çelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

420 Paslanmaz Çelik ticari kullanım için mevcut en yüksek paslanmaz çelik kalitesidir. Yüksek kaliteli çelikten yapılmıştır ve çeşitli farklı uygulamalarda kullanılabilir. Paslanmaz Çelik 420, yüksek kaliteli bıçak ağızlarında kullanılan özel bir çelik türüdür. 420J2,...