TEKLİF FORMU

Kişisel Verilere İlişkin Onay

paslanmaz çelik kaliteleri

Paslanmaz Çelik Kaliteleri Hakkında Sıkça Sorulan 5 Soru

6 Haz 2022

Paslanmaz çelik kaliteleri, günümüz yaşamının pek çok yönüne nüfuz ediyor. Bu metalin benzersiz özellikleri, onu çok çeşitli uygulamalar için çok uygun hale getirme özelliği taşıyor. Özellikle koşulların zorlu olduğu yerlerde paslanmaz çelik kaliteleri, korozyona dayanıklı çatal bıçak ve cerrahi aletlerden gıda ve ilaç depolarına, su geçirmez saat muhafazalarına ve aşırı sıcaklıklara dayanabilen aletlere kadar paslanmaz çelik olmadan dünyanın farklı bir yer olacağını söylemek şu an çok zordur.

Geniş kullanım alanı göz önüne alındığında, bu metal hakkında sıkça sorulan bazı benzersiz soruların olması şaşırtıcı değildir. Bize sorulan ilk beş soruyu seçtik ve burada bir yanıt yoluyla paslanmaz çelikle ve paslanmaz çelik kaliteleri ile ilgili ilginç gerçeklerin bir listesini derledik. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, paslanmaz çelik tek bir metal türü değil, daha çok bir metal ailesi gibidir. Her birinin farklı özellikleri ve kullanımları vardır.

Paslanmaz çelikler dünyanın en çok kullanılan metallerinden birisidir. Bu nedenle o kadar çok kullanım alanına sahip olan bu harika metal alaşımlarının kullanım alanlarında ortaya çıkan tüm sorulara burada yer vermeyi çok isterdik. Ancak hepsine yer vermek sizin için sıkıcı olacağı gibi bizler içinde ciddi bir zamana ihtiyaç duyacağımız kesin. İşte tam olarak bu noktada sizlere bu alanda bize sorulan soruları derlemek ve bunlar hakkındaki deneyime dayalı cevapları sizinle buluşturmak istedik.

Hazırsanız başlayalım!

Paslanmaz Çelik Kaliteleri Gerçekten Paslanmaz mı?

Paslanmaz çelik kaliteleri neredeyse paslanmaya karşı dayanıklı olduğu için paslanmaz olarak kabul edilir. Krom atomları, oksijen atomlarıyla o kadar güvenli bir şekilde bağlanır ki, neredeyse aşılmaz ve paslanmaya karşı dayanıklı bir tabaka oluşur. Oksijen atomları çeliğin içindeki demire bağlanmadan önce bu katman tarafından yakalanır, böylece pas oluşumuna asla fırsat verilmez.

Paslanmaz Çelik Alüminyumdan İyi midir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, paslanmaz çelik kaliteleri zorlu koşullarda iyi çalışır. Alüminyum, tencere gibi birçok benzer uygulamada kullanılabilir. Uzun ömür açısından çelik, alüminyumdan daha serttir. Bu durum, kuvvet, ısı veya ağırlık nedeniyle eğilme veya başka şekilde deforme olma olasılığının daha düşük olduğunu gösterir. Bir diğer büyük fark ise elektriksel iletkenliktir. Paslanmaz çelik kaliteleri, zayıf bir elektrik iletkenliğe sahiptir, oysa alüminyum nispeten iletkendir. Paslanmaz çelikler, düşük iletkenlik gerektiren projeler için mükemmel bir seçimdir.

Gıda İçin Kullanılan Paslanmaz Çeliğin Özellikleri Nelerdir?

Gıda için kullanılan paslanmaz çelik kaliteleri, yalnızca aşırı sıcaklıklara dayanabildiği için değil, aynı zamanda korozyona direndiği ve kolayca sterilize edilebilmesi nedeniyle de özeldir. Bu sanitizasyon kolaylığı, elektro-parlatma işleminden ve metalin koruyucu oksit tabakasından kaynaklanmaktadır. Elektro-parlatma işlemi paslanmaz çeliğin dış katmanını soyarak arkasında mikroskobik olarak pürüzsüz bir yüzey bırakır. En tipik olarak, 304 ve 316 paslanmaz çelik kalitesi, gıda sınıfı paslanmaz çelik için ideal seçimlerdir.

Paslanmaz Çelik Kaliteleri Başarıyla Kaynaklanabilir mi?

Evet! İmalatçılar her türlü proje için paslanmaz çeliği kaynaklamaktadır. Standart donanımda bazı küçük ayarlamalar ile paslanmaz kaynak yapılabilir. Östenitik paslanmazın kaynaklanması için kullanılan elektrot veya dolgu çubuğunun paslanmaz çelik için özel olması gerekir. Paslanmaz çelikler, uygun kaynak işlemi, koruyucu gaz ve elektrot seçildiği sürece paslanmaza veya diğer metallere kaynaklanabilir.

Paslanmaz Çelik Kaliteleri Diğer Metallerden Farklı Şekilde Depolanıyor ve İşleniyor mu?

Küçük dükkanınız veya ev projeniz, paslanmaz çelik miktarlarını depolamanızı gerektiriyorsa, taşıma prosedürlerini bilmekte fayda var. Paslanmaz çeliği diğer metallerden uzak tutmak en iyisidir. Özellikle asidik veya nemli ortamlarda paslanmaz çelik diğer metaller için galvanik korozyona neden olabilir. Bu tip korozyon tipik olarak paslanmaz çeliği etkilemez. Elementlere karşı sağlamlık ve dirençle bile çizilmeye, ezilmeye ve hatta korozyona (klora uzun süre maruz kalma) neden olabilir. Yüzeye özen gösterilmeli ve her zaman uygun güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Paslanmaz çelik kaliteleri, günümüzde her endüstride bulunan çok yönlü bir metaldir. Yukarıdaki sorular, farklı özelliklerini öğrenmek söz konusu olduğunda sadece bir başlangıçtır. Daha fazla soruyu ve teknik detayı eposta ile bize sorabilir, telefon ve iletişim adreslerimizden bize ulaşarak tüm sorularınızı cevaplayabiliriz.

Paslanmaz çelik kaliteleri için web sitemizde bulunan paslanmaz çelik sayfasına göz atarak ihtiyacınız olan paslanmaz çelik kaliteleri hakkında stok ve fiyat bilgisi talebinde bulunabilirsiniz.

Birbirinden Harika İçeriklerimiz

Bunlara da Göz Atın!